تاریخ انتشار:1399/11/18 13:31 تعداد بازدید:522

روش های خودکشی


خودکشی
خودکشی و راه های جلوگیری از آن

خودکشی

توی زندگی لحظه های خاطره انگیزی وجود دارد که وقتی یادمان می آید حس رضایت و خوشحالی وجودمان را لبریز می کند و یا حداقل لبخندی روی صورتمان نقش می بندد. اما همه زندگی لبخند و موفقیت نیست، لحظه هایی هم هستند که اینقدر تلخ و غم انگیزند که حتی دوست نداریم به یادشان بیاوریم و دوباره تکرار شوند. این لحظه های تلخ و شیرین همیشه در زندگی آدم ها تکرار می شود، مثل الاکلنگ زندگی با این لحظه های شیرین و مثبت و لحظه های تلخ و غم انگیز بالا و پایین می رود.چه کسی می تواند کمک کند که از مشکلات بگذریم و زندگی را ادامه دهیم؟ شاید یاد یکی از دوستانمان بیوفتیم که درسش خوب است و یا فوتبال خوب بازی می کند، یا یکی از اهالی محل که مورد اعتماد و امین ساکنین محله است، یا شاید یکی از اعضای خانواده!تعجب نکنید اگر بگویم که این جواب ها کامل نیست و شاید غلط است! اولین نفری که میتواند به ما کمک کند تا از مشکلات بگذریم "خودمان "هستیم.

در واقع مشکلات سه گروه اند:

مشکلاتی که خودمان با مهارت و تجربه ایی که داریم می توانیم بدون اینکه به خودمان یا کسی صدمه بزنیم برطرفش کنیم:

مثل خیلی چیزها، مثل عبور کردن از خط عابر پیاده با دقت به عبور و مرور خودروها و یا استفاده از پل هوایی خیابان یا مثل اینکه تکالیف مدرسه مان را خودمان انجام دهیم، یا سعی کنیم لباس هایمان را سالم و تمیز نگه داریم.

یک سری از مشکلات هم هستند که برای حل کردنشان بهتر است از یک فرد آگاه و با تجربه راهنمایی بگیریم:

مثل وقتی بخشی از درس کلاس مان را متوجه نشدیم از خود معلم یا کسی که می‌تواند کمک مان کند مثل معلم خصوصی بخواهیم برایمان دوباره درس را توضیح دهد، یا مثلا توی این روزهایی که مدارس به صورت مجازی در کلاس آنلاین برگزار می شود و اگر گوشی موبایل یا لپ تاپ نداریم از اعضای خانواده یا فامیل بخواهیم برای مدتی از گوشی یا لپ تاپش استفاده کنیم یا از یکی از دوستانمان که گوشی یا لپتاپ دارد بخواهیم که با هم درس بخوانیم و یا استفاده از تلویزیون و شبکه های آموزشی آن. یا توی فصل تعطیلی مدارس یاد گرفتن یک حرفه جدید که هم حقوقش کمک مالی باشد همه یک تجربه جدیدی را یاد می گیریم. در این حوزه دوره های آنلاین استاد سلام را ببینید و کسب مهارت کنید.

 اما یک سری از مشکلات هستند که باید به مرور زمان حل شود:

 مثلاً بیماری سخت یکی از اعضای خانواده که باید منتظر بمانیم تا داروها روی بیماری‌اش اثر کند و خوب شود. بعضی وقتها مشکل ها را باید با صبر کردن، حل کرد. مثلا ممکن است کودک پنج ساله ای نتواند برای خودش غذا بپزد ولی یک نوجوان پانزده ساله می‌دانم که می‌تواند آشپز خوبی باشد.یک فرمول طلایی وجود دارد که اگر مشکلی هست، راه حل آن هم وجود دارد.

چقدر برای حل ِمشکل آماده هستیم؟ چه راههایی برای برطرف کردن مشکل بلد هستیم؟


خودکشی

خودکشی

مطمئناً زندگی مرفه ترین افراد جامعه هم بدون فراز و نشیب نیست و همه انسانها در مراحل مختلف زندگی شان به روزهای سخت و پر استرس برخورد نموده اند ، اما تبحّر در گذر کردن از مراحل سخت و پر مشقت نیازمند یادگیری است .آیا درختان را در هنگام طوفان دیده‌اید که به خود می پیچند و خم می شوند؟ و یا وقتی برف به روی شاخه های شان سنگینی می کند تا بدانجا که شاخه های شان در مقابل زمین سر تعظیم فرود می آورند؟ اما به ندرت می شکنند و به محض فروکش کردن طوفان و آب شدن برف ها به تدریج استوارتر از گذشته قدعلم می کنند.احتمالاً تا به حال این سوال به ذهنتان رسیده که چرا برخی افراد در برخورد با عوامل استرس زا انعطاف پذیری خاصی دارند و خم به ابرو نمی آورند ولی بعضی دیگر برای مقابله با چنین عواملی مشکل دارند؟!تاب آوری به عنوان اطمینان فرد به توانایی هایش برای غلبه بر تنیدگی، داشتن توانایی مقابله‌ای، عزت نفس، ثبات عاطفی و ویژگیهای فردی که حمایت اجتماعی از طرف دیگران را افزایش می‌دهند، تعریف شده است.

تاب آوری از جمله فاکتورهایی است که از بروز مشکلات روانی در میان جوانان و نوجوانان جلوگیری به عمل می آورد و آنان را از بروز اثرات روانی رویدادهای مشکل‌زا در امان نگاه می‌دارد. تاب آوری به عنوان کاهش دهنده مصائب، مشکلات و ابزار مقاومت در برابر استرس و یکی از عوامل از بین برنده اثرات روانی منفی تعریف شده است. همچنین تاب آوری می تواند سلامت روان افراد را تضمین و آن را ارتقا دهد. میزان تاب آوری افراد در طول زمان تغییر می کند و وجود عوامل حمایتی در محیط فرد منجر به افزایش تاب‌آوری در افراد می گردد.حتما این جمله ها را شنیده ایم که : "روی پیشانی ما نوشته بدبخت" ، "چون پدر و مادر پولدار نداریم محکوم به فنا هستیم"، "پول حلال مشکلاته"...

شاید قدری هضم این جمله‌ای که میگویم سخت باشد اما همه این جمله ها از کسانی شنیده می شود که می خواهند فقیر و بدبخت بماند نه کسانی که میخواهند بهتر زندگی کنند و از زندگی لذت ببرند. وقتی به زندگی برخی افراد موفق نگاه می کنیم می بینیم عموما با شرایط سخت با حداقل امکانات شروع به آغاز کسب و کار و یا تحصیل علم نموده اند . متوجه می شویم که آنان نمی خواستند بقیه عمرشان را در ناامیدی و شکست بگذراند و با توکل بر خدا و یاری جستن از ذات الهی و کسب راهنمایی و تجربه از افراد موفق و موثق و تلاش شبانه روزی خود شرایطی را به دست آورده اند که با مرور زمان به مرتبه و جایگاهی که می خواستند رسیده اند یا حداقل نزدیک شده اند.

داستان تاب آوری هم از همین جا شروع می شود .تاب آوری یادگرفتنی ست. باید آهن باشیم که خم می شود نه شیشه که بشکند. کودک وقتی در خانواده ای پرورش پیدا کند که مهارت تاب آوری و حل مسئله را بیاموزند این قدرت را پیدا می کند تا در جامعه پر از تنش و استرس ، مسائل را تجزیه و تحلیل و راهکار مورد نظر را بیافریند. تاب آوری در مورد کسانی به کار می رود که در معرض خطر قرار می‌گیرند ولی دچار هراس نمی‌شوند . روانشناسان در مفهوم تاب آوری دو وجه را مهم می داند اول اینکه فرد یک حادثه یا رویداد آسیب زا و فشار و سختی را تجربه می‌کنند و دوم اینکه در برابر این حوادث انعطاف پذیر است و برای بازگشت به عملکرد و کارکرد های معمول خود دست به جبران می زند.

تاب آوری در هر سن و در هر سطحی رخ می‌دهد و سازهای شناختی و قابل آموزش است و پدیده ای لزوماً ذاتی تلقی نمی گردد بلکه به واسطه یادگیری و تجربه حاصل می شود . اگر فکر میکنید تاب‌آوری کمی دارید از طریق آموزش و تمرین می توانید آن را تقویت کرده و مهارت های خود را برای تاب‌آور شدن پرورش دهید

عوامل موثر در خودکشی

خانواده های آسیب رسان:

همیشه همه خانواده ها دارای ویژگیهای استاندارد نیستند و همه خانواده ها هم دارای آرامش و بدون چالش نیستند. وقتی خانواده دچار تنش خشونت رفتاری بین اعضای آن و دستخوش تنش های روانی و بیولوژیکی باشد اختلالات روانی از جمله افسردگی اضطراب استرس و یا اختلالات روان تنی ظاهر می شودارتباطات خانوادگی ضعیف ؛ اختلاف با همسر و والدین و ارتباط ضعیف نوجوانان با والدین ؛ سبک فرزندپروری طرد کننده و مستبدانه؛ فقدان تقویت و تشویق از سوی والدین از جمله عوامل اثرگذار در شکل گیری افکار و اقدام به خودکشی هستند .در واقع افراد زمانی به خودکشی فکر می کنند که هیچ گونه احساس تعلق و معنا در زندگی نداشته باشند و این احساس در خانواده های متزلزل بیشتر به افراد منتقل می شود . از جمله مهم ترین آسیب هایی که خانواده را به خطر می‌اندازد استفاده افراطی از رسانه‌ها و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مجازی و عدم توجه به نیازها و داشتن انتظارات و توقعات بی‌مورد از همدیگر است.


خودکشی

نشانه های افکار خودکشی

خودکشی بدون علامت و نشانه نیستخودکشی به معنای خاتمه زندگی به دست خود فرد است و اگر کسی دست به خودکشی بزند ولی زنده بماند به این رفتار اقدام به خود کشی می گویند. خودکشی یک رفتار پیچیده چند وجهی ژنتیکی ، زیست شناختی ، روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی است . عدم توجه به افکار خودکشی در افراد ، ممکن است اقدام به خودکشی را به همراه داشته باشد. اغلب مردم بر این باورند که سلامتی یعنی نبود بیماری جسمی در صورتی که بسیاری از بیماری‌های جسمی منشا و علت روانی دارند و بالعکس بسیاری از بیماری‌های روانپزشکی منشاء جسمی دارند. 

معنای این حرف این است که جسم و روان دو جزء لاینفک هستند و هر کدامشان به تنهایی حائز اهمیت و قابل توجه است.بر طبق مطالعات انجام شده خودکشی سومین علت مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال و هفتمین علت مرگ در گروه سنی ۸ تا ۱۴ سال است . خودکشی، یک شبه و بدون انجام رفتار قابل مشاهده و ملموس و بی مقدمه رخ نمی دهد . باید به این مطلب توجه کنیم که خودکشی بی علامت نبوده و حتماً فرد قبل از اقدام به خودکشی، افکار خود را با دوستان نزدیک و افراد رازدار و قابل اعتماد خود مطرح می نماید.

خودکشی و افسردگی دو نوعی اختلال روانپزشکی هستند که می توانند درمان شوند. به همین دلیل است که تشخیص به موقع آنها و همچنین علل زمینه سازشان از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوان بر اساس آن و پس از تشخیص جامع ، برنامه درمانی مناسبی را برای بیمار پیاده نمود و همچنین مداخلاتی موثر را برای پیشگیری از بروز مرگ و میر و یا به حداقل رساندن پیامد های مرگبار به کار گرفت.

از نشانه های افکار خودکشی در کودکان می‌توان به دو گروه اشاره نمود:

رفتارهایی با منشا درونی

برخی از رفتارهایی که به واسطه مشاهده آنها می توان به احتمال شکل گیری رفتار خودکشی در کودکان پی برد شامل این موارد است: افت کیفیت تحصیلی ، غیبت یا فرار از مدرسه ، رفتارهای پرخاشگرانه ، انزواطلبی و گوشه گیری، دوری از کارهای گروهی. اما باید این را هم در نظر داشت که تمام نشانه های رفتار خودکشی این گونه نبوده و بعضاً کودکان بسیار فعال و سرزنده و با نشاط هم به دلیل بعضی عدم وجود حس رضایت از زندگی خود، دچار افکار خودکشی می گردند. به طور کلی هر رفتاری را که به جهت تکرار و توالی آن بشود گفت "خیلی" ، نوعی اختلال رفتاری است. مثلا خیلی درس خوان ، خیلی مهربان و خیلی ساده لوح...

رفتارهایی با منشا بیرونی

خودکشی یا آزار رساندن به خود در سنین کمتر از دوره نوجوانی یعنی کودکی هم می تواند بروز نماید و رفتارهای خطرناکی مانند دویدن یا دوچرخه سواری در میان ترافیک ، آتش بازی ، مصرف مواد و دخانیات و سایر رفتارهای خود آزارنده در حقیقت دارند نشانه های خودکشی را بروز می دهند. در بعضی از کودکان نیز این رفتارها با جملات مربوط به خودکشی عنوان می شود.مهمترین اصل در پیشگیری از خودکشی آموزش خود مراقبتی به عموم مردم استبه طور کلی افکار خودکشی در فرد به واسطه رخداد یک حادثه ناامیدکننده و ایجاد حس عدم رضایت و از بین رفتن امنیت فرد شکل گرفته و در نتیجه منجر به افکار خودکشی و اقدام به خودکشی می گردد.

یکی از موئلفه های بحرانها، زودگذر بودن آنهاست . با مواجه شدن فرد به رخداد نا امیدکننده مثل از دست دادن عضوی از خانواده به جهت فوت، طلاق، یا حادثه و تصادف، شکل‌گیری یک خانواده جدید؛ مثل زندگی با فرزند یا خواهر و برادر جدید، اسباب کشی به محل جدید مثل مهاجرت ؛ خشونت خانگی و در معرض سوء رفتار روانی و جنسی یا قلدری بودن؛ و ناتوانی در تجزیه و تحلیل مسائل توسط کودک می تواند منجر به اختلالات روانی از جمله افسردگی، غمگینی و ناامیدی گردد که در پیامد آن پرخاشگری و انزواطلبی روی می دهد. اگر افکار خودکشی شما جدی و پایدار است قبل از هر کاری با پزشک روانشناس صدای مشاور ۱۴۸۰ و یا اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرید آنها آماده پاسخگویی به شما هستند

راهکارهای پیشگیری از خودکشی

ایجاد نشاط در کودک و عبور از خودکشی

شادی و نشاط بنیادی ترین مفهوم در روانشناسی مثبت گرا و از مهمترین عوامل بالندگی و تعالی انسان است . مجهز بودن نوجوانان و جوانان به نشاط اجتماعی باعث ایجاد ایمنی آنها در برابر مشکلات شده و به آنان کمک می‌کند تا بتوانند با شرایط سخت زندگی، خود را هماهنگ کنند و نقش مفیدی در جامعه داشته باشد . در این لحظه به این سوال مطرح می شود شادی همان نشاط است؟شادی حالتی از هیجان و احساس آدمی به یک اتفاق و رویداد بیرونی مثل شنیدن یک خبر مسرت بخش ، شنیدن یک لطیفه، قرار داشتن در یک مهمانی خانوادگی یا دوستانه و یا یک جشن ملی و معنوی است. به تعبیری شادی مقطعی و گذراست و بیشتر وقتها گذرا و بسته به موقعیت هایی است که ممکن است پایدار نباشد.نشاط حالتی از احساس و ادراک است که ناشی از خودباوری رضایت از خویشتن احساس کارآمدی و مفید بودن است که در درون فرد اتفاق می‌افتد و وابسته به موقعیت های مقطعی و گذرا نیست. به تعبیری نشاط بسیار عمیق تر از شادی و متغیرهای فردی و درونی بیشتر در آن نقش دارند تا متغیرهای بیرونی.به یاد داشته باشیم شادی کردن معادل بی بند و باری و قانون شکنی نیست . با ترویج مظاهر صحیح شادی که با فرهنگ ملی و مذهبی ما همخوانی دارد می‌تواند تا حّد زیادی به افراد در معرض خطرِآسیب کمک کند.

راهکارهای تقویت بنیان خانواده و پرهیز از خودکشی

۱.توانمندسازی خانواده های آسیب پذیر:

مراکز خدمات جامع سلامت که ممکن است اولین نقطه تماس خانواده های آسیب دیده و یا آسیب پذیر جامعه باشد می تواند نقش مهمی را در توانمندسازی افراد ایفا کند تا این گروه که از افراد جامعه که بتوانند تصمیم های آگاهانه ای برای بهبود شرایط زندگی خود گرفته و از خود در برابر آسیب های روانی اجتماعی محافظت کنند. با یادگیری مهارت‌های مقابله‌ای و اتخاذ یک سبک زندگی سالم سلامت ، رفاه روانی و اجتماعی خود را ارتقاء و به تبع آن بنیان‌های خانواده را استحکام بخشد.

۲.آموزش مهارتهای زندگی زناشویی به زوجین:

آموزش و افزایش مهارتهای زندگی زناشویی بهتر است قبل از ازدواج صورت گیرد. آموزش مهارت‌های حل مسئله، روشهای مذاکره ، مشخص کردن اهداف خود در زندگی مشترک ، برنامه ریزی جهت رسیدن به آنها ، چگونگی ارتباط با همسر ، توجه به نیازهای همسر می‌تواند از بروز مشکلات در آینده جلوگیری نمایند .

۳.آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان:

کاربرد مهارت های زندگی نقش موثری در پیشگیری از بروز اختلالات رفتاری و آسیب های اجتماعی دارد که در این امر به نوبه خود نقش کلیدی در تقویت بنیان خانواده خواهد داشت ، به ویژه وقتی آموزش آن از دوران کودکی آغاز گردد .آموزش این مهارت ها از اجزای اصلی پیشگیری اولیه در خدمات سلامت روان محسوب می گردد مهارتهای زندگی شامل خودآگاهی ، همدلی ، حل مسئله، تصمیم گیری ، روابط بین فردی موثر، مهارت‌های مقابله‌ای ، تفکر نقاد و تفکر خلاق است.

۴. ارائه خدمات مشاوره:

کمک گرفتن از یک مشاور با تجربه در زمینه مسائل خانوادگی تا حد زیادی کمک می کند تا راه حل مناسبی برای حل مشکل اتخاذ کرد. روانشناس با طرح راهکارها و آموزش های مختلف کمک می کند تا روابط مختل بین اعضای خانواده اصلاح شود و افراد در یک فضای سالم و صمیمی و در فرصت مناسب در مورد مسئله پیش آمده با یکدیگر گفتگو کنند و بهترین راه حل انتخاب و اجرا گردد.

استاد سلام مرجع تدریس خصوصی و برگزار کننده دوره ها و کلاس های آنلاین

سیدامیر میراکبری

آتشنشان هستم، بله آتش نشان! شیفت کاری بودم و از یک برنامه رادیویی با مدیر سایت آشنا شدم و گاهی بر اساس اتفاقاتی که ممکنه تجربه اجتماعی داشته باشم اینجا براتون مینویسم.
امتیاز شما به این مطلب
امتیاز 5 از 1 رای
نظرات
ثبت نظر جدید
هنوز نظری ثبت نشده است.
تماس با ما
تماس از طریق تلگرام تماس از طریق واتس آپ
استاد سلام
Ostad salam online school